Folkasboskolan

En del av Folkasboskolans byggnad och skolgård

Folkasboskolan ligger i Pålsboda. På skolan går elever från förskoleklass till klass 9. Här finns också ett fritidshem.

Kontakta Folkasboskolan

Besöksadress: Skolgatan 2 - 4 i Pålsboda

Telefon: 0582- 68 60 00

E-post: bunostra@edu.hallsberg.se

Arbetslag

Förskoleklass - klass 3: 0582-68 60 18

Klass 4 - 6: 0582-68 6016

Klass 7 - 9: 0582-68 60 05

Fritids

Lill-Fritids: 070-229 03 18

Mellan-Fritids: 070-215 36 50

Stor-Fritids: 070-2303482

Rektor

Jarmo Rajakangas: 0582-68 60 03, jarmo.rajakangas@edu.hallsberg.se

Biträdande rektor

Andreas Gillberg: 0582-68 60 17, andreas.gillberg@edu.hallsberg.se

Kurator

Sandra Bylin: 0582-68 60 13, sandra.bylin@edu.hallsberg.se

Skolsköterska

Katarina Vallin: 0582-68 60 41, katarina.vallin@edu.hallsberg.se

Specialpedagog

Carina Ekring: 0582-68 60 56, carina.ekring@edu.hallsberg.se

Speciallärare

Josefin Hanström: 0582-68 60 61, josefin.hanstrom@edu.hallsberg.se

Studie- och yrkesvägledare

Camilla Brynte: 0705-76 82 82, camilla.brynte@edu.hallsberg.se