Välj språk / Choose language

Hallsbergs kommun - Hallsberg... nära till - www.hallsberg.se
Lägg till sidan i Mina Favoriter
Blanketter
Kontakt
Karta

Folkhälsa

Fotograf: african_fi / SXC.hu

Folkhälsoarbete innebär att planera, genomföra och utvärdera insatser som förbättrar befolkningens hälsa.

Avtal om folkhälsa

Södra länsdelens kommuner (Hallsberg, Askersund, Kumla, Laxå och Lekeberg) har tillsammans med Region Örebro län, slutit avtal kring området folkhälsa. Avsikten är att främja en god och jämlik hälsa hos befolkningen.

Gemensam politisk plan

Politiker från södra länsdelens kommuner bildar tillsammans med Region Örebro län ett Dialogforum som ska leda och följa upp länsdelens folkhälsoarbete. Gemensamt har de utarbetat en verksamhetsplan med tre prioriterade områden:

  • Barn och ungdomar
  • Äldres hälsa
  • Samverkan med den ideella sektorn

Folkhälsoteam

För att genomföra verksamhetsplanen har ett gemensamt folkhälsoteam bildats för de fem kommunerna. Teamet består av tre folkhälsopedagoger som erbjuder kunskaps- och metodstöd både på lednings- och verksamhetsnivå i kommunerna.

Samarbetspartners

Utöver de kommunala folkhälsopedagogerna kompletterar Örebro läns idrottsförbund och Region Örebro län länsdelens folkhälsoteam med varsin resursperson.

Södra länsdelens folkhälsoteam består av:

Bea Scherp
Folkhälsochef
0585-489 52
bea.scherp@lekeberg.se

Hanna Hansson
Folkhälsoutvecklare
0585-488 47
hanna.hansson@lekeberg.se

Sandra Larsson
Folkhälsoutvecklare
0585-489 26
sandra.larsson@lekeberg.se

Ingela Fredriksson
Folkhälsoutvecklare
0585-488 38
ingela.fredriksson@lekeberg.se

Jennifer Stoor
Folkhälsoutvecklare
0585-489 51
jennifer.stoor@lekeberg.se

Maria Ståhl
Hälsoutvecklare/samordnare, ÖLIF
019-17 55 11
maria.stahl@olif.se

Fredric Welander
Utvecklingsledare barn & unga, RÖL
070-252 26 32
fredric.welander@regionorebrolan.se

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Stäng

Kontakta oss

Kontaktuppgifter

Telefon: 0582-68 50 00
E-post: kommun@hallsberg.se

Adress

Hallsbergs kommun
694 80 HALLSBERG
Organisationsnummer: 212000-1926

Följ oss

Hittade du inte vad du sökte?

Kommunhusets öppettider

måndag-torsdag 8-17, fredag 8-16

19 juni-13 augusti
måndag-torsdag 8-16, fredag 8-15

Begränsat öppethållande i samband med vissa helger.

För kommunanställda